Kutyabaj megoldva!

Forrás: Joy Magazin, SZÖVEG: NAGY M. BOLDIZSÁR

Egy álomnak tűnik, hogy valaki teljes munkaidőben kutyákkal foglalkozhat. De ne gondold, hogy könnyű megemelni egy negyvenkilós, lebénult óriást vagy egy órán át lekötni egy agresszív csivava figyelmét, akinek épp gyógymasszázst kell adnod! Kata segít abban, hogyan készülhetsz fel a kihívásokra.

Amikor Facebookon szembejött velem egy videó, amiben Dallos Kata a nyugdíjas korú németjuhászt, Manyi- kát tanítja latin táncra, eldöntöttem, hogy meg akarom ismerni ezt a nőt. És persze Katát is. Dallos Kata közgazdászból képezte át magát néhány éve, és ma már saját fizioterápiás centruma van Budajenőn, ahonnan minden kutya, macska és nyuszi elégedet ten szokott távozni.

Kislány korodban még nem volt ismert ez a szakma, amiben ma dolgozol. Hogyan és mikor ébredtél rá, hogy kutya-fizioterapeuta szeretnél lenni?
Gyermekkorom óta rajongok a kutyákért, és mindig is érdekelt a kutyák tanítása, nevelése meg a kutyakiképzés. Első saját képzésű óriásschnauzer kutyámmal tizenévesen elkezdtem az őrző-védő munkakutya sporttal versenyszerűen foglalkozni.
Legjobb eredményem még a ’90-es években az Ausztriában megrendezett világbajnokság 15. helyezése. Az állatorvosi szakmához nem volt elég bátorságom, így az akkoriban divatos Külkereskedelmi Főiskola felé vettem az irányt. Majd az életemben előtérbe került a család és sok éven át főállású háromgyermekes anya voltam, ahol mindig is családtag volt a kutya. Ahogy gyermekeim felnőttek, ráébredtem, hogy közgazdász végzettségem ellenére nem emberekkel, hanem kutyákkal szeretnék foglalkozni. Amikor az óriásschnauzerem térdsérülése miatt kutya-
zioterapeutához küldtek, ami számomra is újdonság volt, rájöttem, hogy ezzel szeretnék a jövőben foglalkozni.

Mi mindenből áll a munkád?
A legtöbb kutya konzervatív orvosi kezelés kiegészítéseként vagy műtét után kerül hozzám rehabilitációra. Sokan jönnek hozzám idős kutyával is, ugyanis fizioterápiával megállítható vagy lassítható az állapotromlás, javulhat az életminőség. A fizioterápiás eljárások csökkentik a fájdalmat, a gyulladást, a műtét utáni gyógyulási idő rövidülhet, a végtagterhelés elérése hamarabb következik be, ezáltal az izomtömeg csökkenés minimalizálódik az érintett területen. Megfelelő kutyagyógytornával nem csak a tömeges izomzat erősödik, hanem az ízületet körülvevő mélyizmok is megerősödnek, ezáltal nagyobb stabilitást biztosítanak azoknak. A kutyafizioterapeuta mindig állatorvosi diagnózis alapján dolgozik. A kutyával és gazdival történő első találkozáskor állapotfelmérést készítek, majd ez alapján állítom fel az egyénre szabott terápiás tervet. Rendkívül széles a fizioterápiás módszerek palettája, az alkalmazható technikák között szerepel a termoterápia, masszázs, passzív kimozgatás, stretching, manuálterápia, ingerterápia, asszisztált mozgások kivitelezése és ami szerintem a legtöbbet ér: az aktív torna. De fontos része lehet a fizioterápiának a mágneses mező fizikai érterápia, a fényterápia, a terápiás ultrahang kezelés, a lágylézer kezelés, az elektroterápia, illetve a hidroterápia is. Nagy számban járnak hozzám hobby-, sport-, munka- és kiállítási kutyák is: náluk a kimagasló kondíció kialakítása és a prevenció a fizioterápia célja.

Milyen szakképesítést kell szerezni ahhoz, hogy az ember ezen a területen dolgozhasson?
Az idei évben már felnőttképzés keretén belül központi vizsgával több helyen is végezhető a szakképzés, de sajnos jelenleg a magyarországi szakképesítést adó kutya-fizioterapeuta végzettséggel nem lehet külföldön elhelyezkedni. Európa országaiban, de még az EU-n belül sincs egységesítve a szakképzés, van olyan ország, ahol csak állatorvosok végezhetik a kisállat fizioterápiát.

Milyen egyéb készség kell még ahhoz, hogy az ember jó kutya-fizioterapeuta legyen?
Nagyon ismerni kell a kutyákat, a kommunikációjukat, és tudnunk kell őket motiválni, teljes együttműködésre késztetni őket. Időben észre kell venni azt is, ha a kutya bizalmatlan, nem akar együttműködni és esetleg agresszióval reagálna. Rendkívül sok türelem, kitartás, következetesség és határozottság kell hozzájuk, minden vendég kutyusom más és más karakter, alkalmazkodnom is kell hozzájuk. Fizikailag is elég megterhelő ez
a szakma, tehát jó kondícióban kell tartani magam. Előfordul, hogy egy 40 kg-os lebénult kutyát kell lábra állítani asszisztált állásban, vagy éppen egy törpetacskónak kell elektroterápiát végezni a földön terpeszben ülve 20 percen át, vagy a kutyafutópad mögött térdelve kell segíteni
a kutyát asszisztáltan járni.

Mi jelenti a legnagyobb kihívást a munkád során?
Számomra a legnagyobb kihívás az, hogy a fizioterápiás kezelőben 50-60 percen át motiváljak úgy egy kutyát, hogy a számára tervezett aznapi fizioterápiás kezelését sikeresen elvégezzem. Olykor például nyugodt oldalfekvést kérek tőlük egy masszázshoz, passzív kimozgatáshoz, vagy akár egy terápiás ultrahang kezeléshez. Máskor viszont aktívan kell tornázniuk kutya fitnesz eszközökön, vagy éppen szépen kell sétálniuk enyhe emelkedőn a kutya futópadon, hogy javuljon a végtagterhelés. A kihívások közé tartoznak a nyuszi és cica vendégek is, hát őket nem
mindig sikerül együttműködésre bírni….

Azonban ez nem csak az én sikerélményem, ez az orvos, a kutya, a gazdi és a fizioterapeuta csapatmunkája, ami hihetetlen időt, pénzt, energiát és kitartást igényel. Egy lebénult nagytestű kutya ápolása, tisztán tartása, forgatása, asszisztált mozgatása, otthoni betanult fizioterápiás házi feladatainak elvégzése elképesztő terhet ró a gazdikra, hihetetlen kitartás kell hozzá. Elismerésem azoknak a tulajdonosoknak, akik ezt végigcsinálják és nem a legkönnyebb utat, az eutanáziát választják.

Egyedül dolgozol vagy kell melléd segítség?
Jelenleg még egyedül dolgozom, de szándékomban áll az év végétől bővíteni a vállalkozásomat egy szakképzett fizioterapeutával és egy új eszköz vásárlásával, a víz alatti futópaddal.

Lelkileg mennyire megterhelő idős és gyógyíthatatlan beteg kutyákkal dolgozni?
Próbálom elkülöníteni a munkát a saját érzelmi világomtól, de általában belopják a szívembe magukat a négylábú páciensek és sokszor előfordul, hogy megkönynyezem én is őket, amikor átkelnek a szivárványhídon.

A saját kutyáid nem szoktak féltékenyek lenni?
A három nagykorú gyermekem mellet családunknak négy szőrös gyermeke is van, egy 11 éves német juhász, egy 8 éves óriásschnauzer, egy 5 éves tibeti terrier és lányom 11 hónapos óriás uszkárja. Kezdetben őrülten szaglásztak végig egy-egy nap végén, most már megszokták. Munkám mellett
számukra ugyanúgy biztosítom a napi törődést, a sétákat, a hétvégi kirándulásokat, így már értik, hogy ez csak egy munka.

https://www.petrehab.hu/wp-content/uploads/000-000_JOY_2401_LLK_Karrier_XXX_1.pdf